Hrabičovský VI. ročník Veľkonočného behu tento rok prilákal viac ako 80 účastníkov

19.04.2017

Prekonaný rekord trate

HRABIČOV 16. 04. 2017

Viac ako 80 bežcov všetkých vekových kategórií si na Veľkonočnú nedeľu prišlo zmerať svoje sily do Hrabičova. Organizátorov Veľkonočného behu, ktorý tento rok písal už svoj šiesty ročník, okrem slnečného veterného a uzimeného počasia potešil aj rekordný počet účastníkov.

Ako priblížil starosta Ján Adámik, bežalo sa v niekoľkých kategóriách, a to od najmenších detí predškolského veku, žiakov, až po dospelých mužov a čo je potešiteľné aj veľkého počtu žien, medzi ktorými bolo aj viacero zdatných bežcov maratónov z regiónu ako i celoštátnych maratónov.

"Ako prvý sem dnes zavítal pán Danko Matis z Banskej Štiavnice, ktorý zatiaľ nevynechal ani jeden ročník podujatia", podotkol starosta Ján Adámik. Ďalej prišli pretekári zo Žarnovickej Huty Michal Trvalec, Stanislav Matonok, Sebastian Danko. Zo Žarnovice Vladimír Černák, Richard Kaliak, Anton Mladoň, Tomáš Liška, Radoslav Baranec, Ján Anderko. Zo Župkova Rastislav Šipikal, Pavel Valenta, Roman Kamody. Zo Zvolena Ladislav Kapuš, z Banskej Štiavnici Milan Potančok, z Novej Bani  Jaroslav Šály, Jozef Palaj a zo Žiaru nad Hronom Mário Maruška. Miroslav Seget zo synom Martinom z Ostrého Grúňa, Ladislav Šipoš  z Tvrdošoviec, Michal Filip z Hliníka nad Hronom, Matej Gajdoš z Rače, Miroslav Rosputinský z Banskej Bystrice a domáci pretekári Dušan Beňo, Ján Michňa, Timotej Boháč, Vladimír Štefanka a Vdp. Michal Lajcha, správca farnosti Kľak.

Svoje sily si bežci zmerali na 50 - metrovej, 1 - kilometrovej a 5 - kilometrovej trase. Na trase Obecný úrad - Hríbovci a späť, sa pretekári museli popasovať aj s náročnejším stúpajúcim terénom. Problém to však nebol ani pre najstaršieho bežca preteku, 80 - ročného Juraja Cengela z Banskej Štiavnici, ktorý si nakoniec s dojatím preberal ocenenie pre najstaršieho pretekára.

Medzi dospelými si víťazstvo a nový rekord trate zabehol v čase 18:09 domáci pretekár Dušan Beňo, ktorý tak prekonal čas Ivana Benču z Horných Hámrov, 18:28. Na druhom mieste skončil Vdp. Michal Lajcha  a tretie miesto obsadil v silnej konkurencii objav pretekov, Ján Anderko zo Žarnovice. V behu žien na 5 km, 1. miesto obsadila Timea Potančoková z Banskej Štiavnice, druhé miesto obsadila Erika Kopernická z Novej Bane a tretia dobehla Alexandra Debnárová z Horných Hámrov. V tejto kategórii si dobre počínali aj ostatné bežkyne Veronika Müllerová z Malej Lehoty, Darina Vuongová zo Žarnovice, Terézia Šalyová z Novej Bane, sestry Veronika a Michaela Kyseľové z Novej Bane, Jarka Hudečková z Kľaku a Lucka Boháčová z Hrabičova. V behu žien a žiačok na 1 km si prvenstvo vybojovala Viktória Beňová z Hrabičova na druhom mieste dobehla Adelka Rosputinská z Banskej Bystrice a tretia skončila Petra Rosputinská z Banskej Bystrice. V behu mužov a žiakov na 1 km si prvenstvo vybojoval Adam Didi z Kľaku, druhý bol Jakub Michňa z Hrabičova a Alex Lupták z Hrabičova skončil tretí. V najmladšej predškoláckej kategórii si prvenstvo vybojoval Timko Kopernický z Novej Bane, druhý skončil Filip Urban z Prievidze a tretia skončila Ivana Filipová z Hliníka nad Hronom. Najmladší bežec bol Lukáško Gajdoš z Bratislavy - Rača, ročník 2014, ktorý skončil štvrtý. V kategórii nad 50 rokov bol prvý Daniel Matis z Banskej Štiavnice, druhý Michal Trvalec zo Žarnovickej Huty a tretí dobehol Ladislav Šipoš z Tvrdošoviec. Atmosféru veľkonočných sviatkov umocnila počas podujatia aj výstava tematických výrobkov k Veľkej noci a široká ponuka bio produktov z domácej produkcie v miestnom kultúrnom dome. Touto cesto sa chcem poďakovať predsedovi miestnej organizácie Matice slovenskej v Hrabičove p. Brašeňovi a jeho kolegom a kolegynkám za zorganizovanie výstavky a všetkým remeselníkom z obce, ktorí vystavovali svoje krásne výrobky. Obohatením boli medovníky a med ako medovina od Tiborka Urama s priateľkou. Veľké ďakujem si zaslúžia riaditeľ pretekov Dušan Beňo za pomoc a sponzorstvo pri príprave ako i organizačnom zabezpečení podujatia, rodina Smitková za sponzorstvo a pomoc počas priebehu pretekov, František Priehoda za krásne korbáče, Ján Repiský za to, že zapožičal fotoaparát nakoľko pre zdravotné problémy sa nemohol zúčastniť, Vladko Janovič za svoj cit pre zachytenie všetkého dôležitého z pretekov ako aj okolia a úplne na záver ďakujem Karolovi Miškovovi a Milošovi Luptákovi za bezpečný doprovod.