Kľak

História

História našej obce siaha do konca 17. storočia a začiatku 18. storočia, kedy bola založená z osady Horné Hámre. Najstaršou zmienkou o obci je miestna kaplnka postavená v roku 1735, ktorá slúžila obci a priľahlej usadlosti Ostrý Grúň. Kaplnka je chránená pamiatka. Rímsko-katolícky kostol postavili v roku 1753 zasvätením svätej Terézii Avilskej, ktorý je obkolesený miestnym cintorínom. V roku 1787 bola postavená fara a matrika bola založená v roku 1759. Obec Kľak (Madarasalja) mala v roku 1800 - 220 obyvateľov, v roku 1900 - 468, v roku 1930 - 637, v roku 1944 - 668 obyvateľov.

V roku 1787 sa v obci usadil vojenský vyslúžilec Michal Holub, prenajal si starý dom, v ktorom učil deti základným potrebám: písať, čítať a počítať. Bol teda prvým učiteľom v dedine. Prví osídlenci našej obce boli kráľovskí poddaní kráľovnej Márie Terézie, pochádzajúci zo Severnej Moravy a Sliezska. Ešte donedávna našich prastarých rodičov volali Slezania. Obživu našim predkom dávali lesy Kľakovskej doliny, ktoré sa významne podieľali na rozvoji uhliarstva. V tejto oblasti bolo zaznamenané, že obec patrila Banskej komore a koncom 18. storočia bola zriadená sklená huta.

Najkrutejšou udalosťou v histórii obce Kľak je "Krvavá nedeľa" 21. januára 1945. Obec bola za pomoc partizánskym skupinám pôso- biacich v pohorí Vtáčnika počas SNP úpne vypálená (132 domov a hospodárskych stavieb), vyrabovaná a 84 občanov zavraždených jednotkami SS, proti- partizánskou jednotkou EDELWEISS a jednotkou HEIMATSCHUTZu. Najmladšia bola trojmesačná Jozefína Haringová a najstarší 89 ročný Michal Pavlík. Ostatných občanov, ktorých našli v domoch sústredili do stredu obce, postavili pred nich tri guľomety so zámerom previesť hromadnú popravu. Hlavnú úlohu záchrancu zohral miestny farár Rudolf Klucha, ktorý s matkou, sestrou a kuchárkou slobodu neprijal. Slovami útechy posledného rozhrešenia veriacich oddialil popravu. V tom prišla nemecká moto-spojka s rozkazom nestrieľať, ale obec vypáliť a občanov evakuovať. Spôsobom vykonania sa jednalo o jeden z najbrutálnejších vojnových zločinov spáchaných na Slovensku. Tragické udalosti si obyvatelia každoročne pripomínajú na pietnom spomienkovom zhromaždení pri pamätníku SNP kladením vencov, postavenom v r. 1963. Po oslobodení obce v marci 1945 nebolo potravín ani stavebného materiálu. Svojou troškou prispela Medzinárodná organizácia pre pomoc a obnovu vojnou poškodených dedín a miest. Ale vzácnejšia pomoc našim občanom prišla z Moravy, z mestečka Napajedla.

Do roku 1960 obec patrila pod Tekovskú župu, okres Nová Baňa, kraj Banská Bystrica. Po roku 1960 patrila pod okres Žiar nad Hronom, kraj Stredoslovenský.

V súčasnosti kraj Banskobystrický. okres Žarnovica.


Poloha a pamiatky

Kľak leží v pohorí Vtáčnik na plošine medzi dolinami potoka Kľak a Kláštorského potoka. Členitý povrch zalesneného chotára (bučiny) s dlhými dolinami a skalnými útvarmi tvoria pyroklastická pyroxenických a pyroxenicko-amfibolických andezitov. Priemerný ročný úhrn zrážok je   1 027 mm, priemerná ročná teplota okolo 5°C. Má prevažne hnedé lesné pôdy. Od roku 1966 je tu na ploche 193,97ha štátne prírodná rezervácia Vtáčnik.

Pamiatky v obci:

- Rím.-kat. kostol bol postavený v neskoro-barokovom slohu v roku 1753 ako jednoloďový. Dominuje na vŕšku nad obcou s dĺžkou 57m a šírkou 27m a takou istou výškou. Je zasvätený sv. Teréziii Avilskej. Obkolesený je cintorínom a po celej dĺžke klenutý. Veža z čelného pohľadu je 48m vysoká, 8m široká. V nej sú osadené dva zvony s hmotnosťami 300 a 150 kg.

- Kaplnka z roku 1735

- Pamätník fašistami umučených občanov a partizánov od J. Hučku z roku 1959

- Pomníknad spoločným hrobom povraždených

- Pamätná izba, v ktorej sú materiály pripomínajúce vypálenie Kľaku v roku 1945, bola otvorená dňa 20. 01. 1963

Prírodné zaujímavosti v okolí:

- Les Škurátka na východnej strane Vtáčnika. Chránený areál s výmerou 2,00 ha. Ochrana porastu tvaru päťcípej hviezdy s rozpätím strán 50 m, vysadeným na počesť padlých vojakov pri príležitosti 20. výročia SNP.
- Kláštorská skala na južnom hrebeni Vtáčnika s výškou 1 279m n. m. Najvýraznejšie skalné mesto vo Vtáčniku. Skupina skalných pilierov, prečnievajúcich vysoko nad okolitý terén.
- Ostrovica v blízkosti obce Kľak. Prírodná pamiatka s výmerov 4,44 ha. Ochrana skalných andezitových útvarov ako výrazného krajinárskeho prvku vulkanického reliéfu Vtáčnika. Skalné vyvýšeniny s kolmými stenami. Geologická zaujímavosť - valcovitý sopečný komín.
- Vodopád na Pokutskom potoku: prírodná pamiatka - najväčší vodopád v CHKO Ponitrie, nachádzajúci sa na pravostrannom prítoku Pokutského potoka. Vody potoka tečú sústavou vodorovne lamínovaných doskovitých andezitov.

Turistické trasy:

Kľak - Partizánska dolina - Ivanov salaš - Škurátka - Vtáčnik
Ostrý Grúň - Klenová - Kláštorné vráta - Kláštorská skala - Vtáčnik
Kľak - Ivanov salaš - Škurátka - Vodopád na Pokutskom potoku
Kľak - Škurátka - Vtáčnik - Homôlka - Gronštolne - Prochot


Kľakovská rodina, klakovskarodina@gmail.com
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky